Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

USA vs Rusko… za všechno mohou Marťané

29. 03. 2015 23:12:00
Znáte ten pocit, kdy se snažíte někomu vysvětlit svůj pohled, ale on jako by vlastně vůbec nevnímal? Ať dáváte sebelepší argument, on si stále jede tu svou, jakoby jste vůbec nic neřekli. Dle mého, jak to tak sleduji - jev opravdu častý. Já vím, že je to frustrující, ale ti lidé to ve většině případů myslí dobře a v dobré víře se svým názorem snaží ochránit všechny, včetně svých názorových odpůrců – samozřejmě před jejich domnělou hloupostí.

Inteligence na to vliv nemá, mohou to být i velice sečtělí, vzdělaní a úspěšní lidé. Dá se říct, že by mouše neublížili a přes to by se do krve pohádali kvůli subjektivnímu pohledu na situaci, jež může vyústit až v otevřený konflikt s nepředstavitelnými důsledky. Bohužel, už od první chvíle narážíme na odlišný pohled v identifikaci agresora. Tedy kdo koho vlastně ohrožuje.

Čekáte-li, že začnu obhajovat jednu velmoc, vůči druhé... jste na omylu. Dospěl jsem názoru, že největším nepřítelem všech je lidské EGO.
Ego je příčinou veškerého nepochopení, arogance, ješitnosti a bezohlednosti. Nejen však u tohoto konfliktu, ale i v normálních mezi lidských vztazích. A těmi to vlastně začíná. Ego nás totiž posouvá z reality do virtuálního světa odděleného od toho skutečného.

Co mám na mysli, když mluvím o lidském egu? Mluvím o pocitu výjimečnosti, který se dá porovnávat s lidmi kolem nás, kdy jim mohu dát najevo, že jsem úspěšnější než oni. A je jedno jestli se jedná o luxusní vůz, dům s dvaceti pokoji nebo o vystudování deseti vysokých škol a proto přesvědčen o své výjimečnosti. Určitě to těm jedincům způsobí dočasně příjemný pocit, ale ego vás šťastnými neudělá. Ne kvůli tomu, že by vám to lidé nezáviděli (to na sto procent budou), ale proto že, ego vás odtrhne od reality, od svých blízkých, od lidí, kteří vás mají rádi.

Egoista má totiž na vše dopředu svůj daný názor. V podstatě jej ani nezajímá, co vy říkáte. On má svou vlastní pravdu a jediné co chce, je sdělit ji vám. Ne naslouchat. V momentě kdy se dostanete ke slovu, egoista prostě přestává vnímat. Díky tomu není objektivní a z každé situace, se kterou přijde do styku, vyhodnocuje a přebírá jen to, co mu potvrdí ten jeho již vytvořený pohled na člověka. Může se vám povést deset věcí, ale ego si zapamatuje jen tu jedenáctou, ve které jste selhali. A jen proto, že mu to stvrzuje již v jeho hlavě o vás vytvořený obrázek. Realitu vidí skrze své úvahy a zažité vzorce myšlení, jenže to už nejde o realitu, ta může být absolutně odlišná.

Nakonec se to ale stejně otočí proti nim. Oni musí žít s přesvědčením, jak je společnost kolem nich špatná a zkažená, že na nich nikomu nezáleží, přitom je to v mnoha případech jen jejich vsugerovaná iluze. Nedokáží pochopit, či si jen připustit, že to co se jim honí hlavou, jsou jen myšlenky, kterým věří jako by to byla pravda, která se skutečně odehrává. Myšlenky, které vyhodnocují na předem předpojatých úvahách. To ale není realita.

Realita, ta opravdová realita – je přítomnost v tom okamžiku, kdy ji prožíváme a ta je skutečná, ne domýšlená a vykonstruovaná. Je jednoduchá a prostá. Když tuto realitu, oprostíme od historických dogmat a osobním přesvědčení, nebudeme řešit kdo, co kdy udělal, proč to udělal, co za tím stálo a čeho chtěl dosáhnout. Uvidíme prostou realitu okamžiku. Tedy to co se odehrává teď v tuto chvíli.

article_photo

V praxi mám na mysli toto:

Ukrajina – lidé (Ukrajinci) žijící na Donbase, mezi kterými jsou „separatisté“ umírají pod palbou ukrajinských vojáků. Ukrajinští vojáci současně umírají, při proti akci bránících se „separatistů“. Místní lidé – Ukrajinci, buď zůstávají, nebo většinou prchají do Ruska.
Na obou stranách bojují mimo Ukrajinců ještě další národnosti, mimo jiných i Rusové, ale jak jsem řekl: na obou stranách konfliktu. – toto je realita, bez dedukcí a úvah. Vše ostatní se může označit za propagandu, která může být pravda, nebo nemusí. Pak právě dochází k tomu, kdo jaké ego má a co si z toho vytrhne, aby si potvrdil svou pravdu. – jenže tu realitu, při které umírají lidé, díky své vlastní armádě, to nemění.

article_photo (img.mf.cz)

Další realita: Rusko na svém území pořádá vojenské cvičení. USA v rámci NATO, ale s americkými jednotkami projíždí z jedné základny v cizím státě, přes cizí území, do jiné základny na cizím území.
- toto je právě se odehrávající realita, spekulace o důvodech a záminkách nechme stranou.

Pokusme se dívat na situace teď a tady bez předsudků, bez obhajoby na základě něčích, nebo i svých dojmů. Já vím, že v roce 68 k nám vpadli vojska SSSR, ale mezi nimi byli i vojáci z Ukrajiny, takže to jako argument neobstojí. Stejně tak k nám vpadli Němci. A to jsou přímo naši sousedé. Neměli bychom mít obavu i z nich? Mohli, ale víme, že v Německu už není Hitler a nemáme je proč vnímat jako nepřátele. Stejně tak SSSR už není, místo toho je zde Ruská federace. To je zase realita.
V této chvíli nás žádné Rusko neohrožuje (že má někdo obavu, či pocit – to není skutečná hrozba), neohrožuje nás ani jejich režim a už vůbec ne Rusové jako lidé. Pokud ale budeme proti nim brojit, pak se z nás samozřejmě stanou nepřátelé. A pokud má někdo obavy z režimu, který vládne v jiné zemi, pak se na mne nezlobte, ale to je věc pouze lidí, kteří v té zemi žijí. Nemáme žádné právo jim do toho zasahovat, nebo chtít jeho změnu. Říká se „nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali oni tobě“. Jakékoliv úvahy o něčem jiném, už jsou zase jen úvahy, tedy hlas vlastního ega, které nám říká, že víme více jak ti druzí a tím jsme přesvědčeni o své pravdě.

Je těžké odhodit své ego stranou, dosavadní život to zcela změní. Zatím co ego dříve jen konstatovalo skutečnost z jeho pohledu, tak vy jako osoba bez něj musíte naslouchat, abyste se o lidech něco dozvěděli. A nemějte obavu, ztrátou ega rozhodně nic neztrácíte...

Autor: Vlastimil Švarc | neděle 29.3.2015 23:12 | karma článku: 18.56 | přečteno: 509x

Další články blogera

Vlastimil Švarc

Kam panenky, kam jdete …

Jsou místa, kde člověka napadají úvahy o podstatě světa, nových myšlenkách, či mu tam jen dojdou některé věci, které mu dříve prostě nedávaly smysl. Jsou to taková místa, která v člověku vyvolávají pocit, v němž vidí svou nicotnost vůči přírodě a jejím živlům. Nebo taková, kde se střetává vaše vědomí se spiritualitou, či něčím nadpozemským.

8.3.2015 v 9:00 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 358 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Letištní transfery

Transfery se mohou zdát jako velice snadná záležitost. Naložíte turisty, odvezete, a maximálně asistujete u odletu či ubytován, a jedete domů. Někdy se to ale může docela zkomplikovat.

20.9.2017 v 10:08 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 177 | Diskuse

Karel Boháček

Názory muže za zenitem – 2. Jak často si chlapi navzájem poměřují penisy?

Odpověď na tuhle otázku je opět poměrně jednoduchá, i když nutno přiznat, že přímočarost dotazu je zdánlivě zavádějící.

20.9.2017 v 8:08 | Karma článku: 17.14 | Přečteno: 597 | Diskuse

Jana Slaninová

Tak trošku o jménech, datech a náhodách

Inspirováno diskuzí pod blogem kolegy Davida Vlka. Člověk by řekl, že jsou věci v životě náhodné, jiní tvrdí, že plánované. Každopádně jsou někdy hodně zajímavé.

19.9.2017 v 21:12 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 513 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak dlouho večeříte?

Zatímco u nás je umění žít, jehož součástí je požitek z jídla a posezení u stolu s přáteli, trochu zdiskreditované, středomořské národy jsou v něm naopak mistři.

19.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 509 | Diskuse

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 7.96 | Přečteno: 364 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 593
"Svět, je pro každého takový, jaký ve skutečnosti věří, že je....." - Vlastimil Švarc


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.